Odizolowana wyspa, eksperyment i sekrety. Wszystkie te czynniki idealnie pasują na sensacyjną opowieść zabarwioną thrillerem. Taki cel miała Asa Avdic prezentując “Eksperyment Isola” (https://www.taniaksiazka.pl/eksperyment-isola-asa-avdic-p-1394450.html). Chciała w ten sposób dorzucić także swoje trzy grosze do tych gatunków literackich. Czy to się jej udało?

Jaką mroczną tajemnicę skrywa wyspa?

Muszę przyznać, że pomysł jest intrygujący. Może odosobnione wyspy nie są nowym pomysłem tak jak i eksperymenty w tajemnicy przeprowadzane na nich, lecz wszystko zależy od tego, jak zdarzenia poprowadzi autor lub autorka. Asa Avdic, dziennikarka telewizyjna, wyszła obronną ręką i przedstawiła wciągającą historię w swoim debiucie. Główna bohaterka powieści, Anna Francis, żyje w realiach, w których demokracja została zastąpiona przez dyktaturę. Nad wszystkim czuwa partia i Przewodniczący. Ludzie muszą być posłuszni wobec niej i osoby, która stoi na jej czele.

W tej właśnie rzeczywistości musi radzić sobie Anna. Biorąc udział w teście, chciała zrewanżować się za błędy popełnione w przeszłości. Nadzieja, że przejdzie go i zostanie wcielona do tajnych służb, dodaje jej motywacji. Problem w tym, że ona oraz pozostali uczestnicy nie wiedzą, że są również częścią innego eksperymentu. Ich wytrzymałość na stres jest sprawdzana na wiele ekstremalnych sposobów. Zadaniem Anny jest obserwacja uczestników przez punkty obserwacyjne ukryte w budynku. Pewnego dnia znika ona w wyniku własnej upozorowanej śmierci. Zaczynają też przepadać bez wieści pozostałe osoby poddane eksperymentowi, a świadkiem tych wydarzeń jest obserwująca wszystko z ukrycia Anna.

“Eksperyment Isola” jest dla lubiących nieoczywiste historie

Książka ma w sobie coś z Orwellowskiej wizji świata, w którym ludzie są manipulowani i podporządkowani jednej nieomylnej władzy. Ukazuje, jak łatwo można przekształcić demokrację w dyktaturę. Jest też nawiązanie to powieści Agathy Christie z kryminalnym wątkiem. Wiele elementów zebranych w całość dało całkiem zgrabny wynik w postaci “Eksperymentu Isola”. Jak na pierwszy raz jest bardzo dobrze.

Ta pozycja powinna przypaść do gustu lubującym się w tego typu historiach, które nie od razu są oczywiste. Można się wciągnąć i zaskoczyć. Kiedy wydaje się, że coś już zostało wyjaśnione, okazuje się, że jest całkiem inaczej i czytelnik ponownie wraca do świata intryg. Mimo to nie należy spodziewać się karkołomnych akcji i błyskawicznej dynamiki. Książka jest nastawiona raczej na mroczny klimat i zawiera także wątki nadające się do głębszych przemyśleń. Zdecydowanie warto się z nią zapoznać i przekonać się, jak poradziła sobie szwedzka debiutantka.

Książka zdjęcie utworzone przez Racool_studio - pl.freepik.com